Kde natankovat aneb pravdy a mýty mezi řidiči

A kde mám teda tankovat, abych ušetřil?
Aneb kde natankovat, aby útrata za PHM nebo spotřeba po natankování byla co nejnižší. Důvodem jsou opět rostoucí ceny PHM. Jednak se už dříve výše spotřební daně u nafty vrátila na původní výši. K vyšším cenám energetických surovin ale zejména přispívá stále trvající rozhodnutí zemí OPEC udržovat nižší úroveň těžby ropy, než umožňuje jejich současná volná kapacita. Tedy obecně:
➡ Otázka: „Nebudu tankovat u Tank Ono, mají tam nekvalitní PHM“ – moje odpověď: Nijak se jich nezastávám, pravdou ale je, že kupují PHM z rafinérie, a to z jednoho kohoutku, stejně, jako to dělají další prodejci PHM. Akorát v Tank Ono pracují s výrazně nižší marží, než ostatní prodejci a proto mají ceny PHM jedny z nejnižších. Chcete-li mít úplnou jistotu, tankujte Diesel plus nebo Natural 95+ / Natural 98.
➡ Otázka: „Já tankuju jen tady u této značky… chci mít jistotu kvality“ – moje odpověď: Ano to je v pořádku. Jen, zažili jste v posledních letech, že byste přijeli k čerpací stanici a byla tam cedule, že nemají pohonné hmoty? Já už to několik let neviděl a přitom to tenkrát nebylo nic výjimečného. Dvě věci, aby toto nenastalo, prodejci si PHM tzv. „půjčují“ (kdo má na cestě cisternu blíže k mé čerpací stanici) a druhá věc, logistika PHM se zlepšila.
➡ Otázka: „tankuju u jednoho soukromníka/zemědělce, tam to má nejlevnější“ – moje odpověď: tam já už bych se bál tankovat, jednak pro případ problému nemáte zastání. A do těchto podobných odběrných míst se často vozí PHM doplněné něčím, co kvalitu PHM zhorší, ale nabyde objem v litrech.
➡ Otázka: „Co znamená, že benzín nebo nafta v sobě mají ještě aditiva?“ – moje odpověď: Z rafinerií odchází prodejcům základní motorová nafta nebo benzín. Je na prodejcích, jestli a jaká aditiva přimíchají do PHM. Obecně platí, čím kvalitnější a modernější aditiva jsou do PHM přimíchávána, tím kvalitnější a dražší paliva pak jsou. Prodejce si je může přimíchat sám anebo mu je přimíchají rovnou v rafinerii.
➡ Otázka: „Přidávám si ještě sám aditiva do PHM“ – moje odpověď: Je to práce pro práci. Aditiva v prémiových palivech už jsou.
➡ Otázka: „My jedeme do zahraničí na dovolenou, tam mají kvalitnější PHM“ – moje odpověď: Tato věta měla ještě jakýsi význam tak před cca 10 lety. To kvalita paliv v zahraniční byla vyšší. V dnešní době se už rozdíly v kvalitě PHM, u nás a v zahraničí, téměř neprojeví. Navíc u nás jsou PHM stále z těch levnějších.
✅ Obecně se vyplatí zásadně přemýšlet o nákladech PHM až při větším počtu vozového parku. U jednoho max. dvě auta stačí používat selský rozum. Úspora není v tom, u jaké značky stojanu zrovna stojíte, ale v rozhodnutí při úplném začátku, tedy jaký motor do svého auta při nákupu vyberu pro svou potřebu. Ruku v ruce pak s lehkou nohou dokážete mnohem úsporněji provozovat své auto.
✅ Věděli jste?
➡ marže prodejců se pohybují od 1 Kč do až 6 Kč za litr PHM
➡ 0,8 % takové je průměrné procento pokutovaných prodejců PHM z celkového počtu firem kontrolovaných ČOI
Zajímají mě vaše názory/zkušenosti 😉
https://www.linkedin.com/in/michalrancak/














Komentáře jsou uzavřeny.