DopravaElektromobilitaOsobní dopravaŽelezniční doprava

Hybridní vlak Siemens Mireo Plus B

Hybridní bateriové vlaky od společnosti Siemens Mobility jezdí v pravidelném provozu v Německu

Bateriově-elektrické vícejednotkové vlaky Mireo Plus B poháněné zelenou elektřinou neprodukují žádné emise a jsou extrémně tiché. Díky jejich bateriovému hybridnímu pohonu je lze použít jak na trasách s nadzemním trolejovým vedením, tak i v úsecích, které nejsou elektrifikované. V provozu na baterie a v reálných podmínkách má Mireo Plus B dojezd až 120 kilometrů. Jeho baterie lze dobíjet z trolejového vedení a brzdnou energií. Bateriový systém instalovaný pod podlahou vozu obsahuje dva bateriové kontejnery obsahující lithium-iontové baterie s dlouhou životností. Vlakové soupravy mají 120 míst k sezení a jsou vybaveny toaletou, klimatizací a prostornými prostory pro zvláštní použití.

Mireo Plus B, Ortenau

Výrobce Siemens Mobility vyhrál se svou technologií použitou ve vlacích Mireo Plus B v Bádensku-Württembersku  výběrové řízení. To vedlo k tomu, že Bádensko-Württemberská státní agentura pro kolejová vozidla (SFBW) objednala 27 dvouvozových bateriových vlakových souprav Mireo Plus B od společnosti Siemens Mobility. Od 8. dubna 2024 začali jezdit první čtyři bateriové vlaky.

Hybridní vlaky budou zpočátku využívány na trasách z Offenburgu do Bad Griesbachu a z Offenburgu do Hornbergu. Nahradí dieselem poháněné jednotky Regio Shuttle RS1, které dříve na těchto trasách jezdily. Kromě snížení emisí umožnilo zavedení nových vlaků společnosti také optimalizovat jízdní řád, který již nevyžaduje, aby cestující přestupovali v Hausachu.

Do budoucna plánuje SWEG postupné rozšiřování hybridních vlaků na další trasy ve své síti.

Zdroj: Siemens Mobility

Tibor Szilvasi

Profesní zkušenosti – režisér v TV NOVA, ČT, TV PRIMA, nebo Bratislavské RTVS.

Související

Komentáře jsou uzavřeny.

Back to top button