Vesmírná loď Boeing Starliner dokončila úspěšné připojení k Mezinárodní vesmírné stanici
Astronauti navedli kosmickou loď Boeing k orbitálnímu spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí
Kombinace senzorů, automatického řízení a pozorného pohledu dvou astronautů se ve čtvrtek 6. června zapsala do historie tím, že navedla letoun CST-100 Starliner společnosti Boeing k prvnímu připojení k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) s astronauty. Velitel letové posádky (CFT) Butch Wilmore a pilotka Suni Williams se stali prvními z očekávaných desítek astronautů, kteří poletí na palubě Starlineru na mise s rotací posádky k orbitálnímu laboratornímu komplexu.
Dokování završilo přesně naplánovaný let, při němž kosmická loď vlastněná a provozovaná společností Boeing odstartovala ve středu přesně v 16:52 východního času z kosmodromu Space Launch Complex 41 na Floridě. Starliner zahájil plánovanou sérii zážehů trysek, které měly nejprve zvednout oběžnou dráhu Starlineru a poté upřesnit jeho dráhu k vesmírné stanici.
Wilmore a Williams provedli během letu na stanici několik ručních kontrol řízení a navigace lodi Starliner, aby se ujistili, že systémy fungují správně. Předvedli také systém ručního řízení kosmické lodi, který umožňuje astronautovi v případě potřeby převzít všechny operace Starlineru. Starliner, vybavený nejmodernějšími senzory a složitými letovými počítači, prováděl manévry autonomně, zatímco jeho posádka vyhodnocovala každý krok a byla připravena v případě potřeby do procesu zasáhnout.

Starliner postupně dostihl stanici a pak se přesunul před ni a dokonale se vyrovnal s předním portem ISS.
„Je příjemné být připojen k velkému městu na obloze,“ řekl Wilmore, když Starliner navázal kontakt s vesmírnou stanicí. „Je to skvělé místo. Těšíme se, až … vyřídíme všechny věci ve Starlineru, které potřebujeme vyřídit, a také na stanici.“
Starliner je navržen tak, aby se na něj vešla maximálně sedmičlenná posádka, ačkoli budoucí mise NASA budou mít čtyř až pětičlennou posádku.
Tento letový test se provádí se dvěma osobami na palubě, aby se prokázalo, že všechny systémy fungují podle očekávání. Potvrzení správného fungování řady senzorů a systémů je vlastně hlavním úkolem Wilmora a Williamsové během osmi až deseti dnů, které stráví na ISS. Na oběžné dráze také vybalí několik nákladních kontejnerů a přemístí je na stanici, než opět nastoupí do Starlineru k zpátečnímu letu a přistání na pevnině na americkém jihozápadě.

„Měli jsme ideální start pro tento letový test, na kterém náš tým pracoval již delší dobu,“ řekl Mark Nappi, programový manažer Starlineru ze společnosti Boeing. „Budeme s touto kosmickou lodí zacházet opatrně a ujistíme se, že posloucháme, co nám její systémy říkají. Zatím nám Starliner říká vše, co chceme slyšet, ale nic nepovažujeme za samozřejmost.“
Po dokončení řady procedur, jejichž cílem bylo plně propojit systémy Starlineru s ISS, Wilmore a Williams otevřeli průlez Starlineru a připojili se k sedmi členům posádky ISS uvnitř rozlehlého, milion kilogramů vážícího komplexu.
„Butchi a Suni, rádi vás vidíme,“ řekl Oleg Kononěnko, současný velitel ISS, když Wilmore a Williams proplouvali průlezem do hlavní části stanice. „Chceme pogratulovat celému týmu… ke startu, k dokování. Jsme velmi šťastní.“
„Jsme tak šťastní, jak jen můžeme být, že jsme ve vesmíru, zaprvé ve Starlineru, v Atlasu 5 a pak tady na Mezinárodní vesmírné stanici,“ řekla Williamsová. „Lepší už to prostě být nemůže.“
Celé dokování a vstup Butche a Suni na ISS můžete sledovat zde:
Více o Suni a Butchovi si přečtete zde:
Jaký náklad přivezl Starliner na ISS se dočtete zde:
zdroj: Boeing/ NASA














Komentáře jsou uzavřeny.