Starliner – Co se děje ve vesmíru?
Co se děje na ISS po zadokování Starlineru den po dni?
DEN 2
Po připojení letounu Starliner Calypso k Mezinárodní vesmírné stanici pokračují letové zkoušky kosmické lodi, pozemních týmů a posádky na palubě.
7. června, den po připojení, velitel letového testu posádky (CFT) Butch Wilmore a pilot Suni Williamsová vyložili náklad, nabili tablety a zkontrolovali nouzové postupy, aby se připravili na prověrku operačních schopností „bezpečného přístavu“.
Wilmore a Williamsová se také setkali s kolegy z týmu Boeing na zemi, aby si promluvili o svých dosavadních zkušenostech, včetně položek typu interaktivní posádka, jako jsou skafandry, sedadla, umístění nákladních vaků, manévrovatelnost v interiéru, jídlo, uspořádání spánku, obsluha průlezu a osvětlení.
DEN 3
Astronauti NASA Butch Wilmore a Suni Williamsová se po příletu kosmické lodi Starliner společnosti Boeing s názvem Calypso na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) stále zabydlují v tempu, které na orbitálním komplexu panuje.
Osmý červen začal tím, že inženýři společnosti Boeing a týmy řízení letu vypínali a opětovně zapínali kosmickou loď před plánovanou ukázkou „bezpečného přístavu“. Schopnost ukrýt se v kosmické lodi nebo rychle opustit stanici je požadavkem na každé vozidlo s hostující posádkou. V konfiguraci „bezpečného útočiště“ by se k zajištění vzduchu a dalších nezbytných potřeb pro astronauty během mimořádné situace používaly vlastní systémy Starlineru. Posádky expedic se občas přesunou do svých kosmických lodí, pokud se předpokládá průlet kosmického smetí nebo pokud je sluneční záření vyšší než obvykle.
„Nacvičovali jsme akci „Bezpečné útočiště“, při které jsme ho používali jako záchranný člun. Kdyby se něco, řekněme konjunkce nebo něco, chystalo zasáhnout do vesmírné stanice, nějaký vesmírný odpad, tak bychom se všichni rozprchli do našich kosmických lodí a zalehli a doufali, že všechno přejde. Tímto procesem jsme dnes prošli, zavřeli jsme poklopy, všechno, a byla to docela úspěšná akce,“ řekl Wilmore.
Při zkoušce, jaké by to bylo žít a pracovat uvnitř Starlineru s dalšími členy posádky, se k Wilmoreovi a Williamsové na několik hodin připojili Matthew Dominick a Tracy Caldwell Dysonová. Společně hodnotili cirkulaci vzduchu, uspořádání spaní, prostor pro soukromí, okna a oblékání, svlékání a ukládání skafandrů.
Starliner také sbíral data, když vesmírná stanice dostala opětovný impuls od kosmické lodi NG-20 Cygnus společnosti Northrop Grumman, což je provozní činnost, která bude pravidelně probíhat při budoucích dlouhodobých misích.
Wilmore a Williamsová poté provedli malý víkendový úklid a uklidili kosmickou loď, kterou obývali přibližně 30 hodin od předstartovního období až po dokování.
Nakonec byl Starliner opět vypnut, aby přešel do klidového režimu – což je další kritická schopnost pro budoucí dlouhodobé mise. Dne 9. června bude znovu zapnut kvůli kontrole systémů před dokováním, poté se opět přepne do klidového režimu a zůstane v něm až do zapnutí před dokováním.
To vše následuje po rušném 7. červnu, kdy Wilmore a Williamsová pracovali se členy posádky ISS na vybalování nákladu, včetně pozdního přírůstku – čerpadla pro staniční zařízení na zpracování moči, které je nyní opět v plném provozu.
Pro zkušební piloty, jako jsou Wilmore a Williamsová, kteří oba absolvovali školu zkušebních pilotů amerického námořnictva předtím, než vstoupili do sboru astronautů NASA, je sběr dat a jejich přesné vyhodnocování běžnou rutinou při poznávání nového dopravního prostředku, ať už jde o výkonné letadlo nebo sofistikovanou kosmickou loď.
DEN 4
Aktivity po dokování Starlineru končí, posádka se zaměřuje na podporu vesmírné stanice
Astronauti NASA Butch Wilmore a Suni Williamsová pokračují v testování a vyhodnocování vesmírné lodi Starliner, která je připojena k Mezinárodní vesmírné stanici a jejíž pobyt se o několik dní prodlouží.
Předtím, než se posádka zaměří na podporu vesmírné stanice, pracovala ve spolupráci s inženýry společnosti Boeing a pozemními týmy řízení letu na efektivním zaškrtávání dalších cílů letových zkoušek a prověřování provozních schopností kosmické lodi.
Dne 9. června Wilmore a Williamsová provedli kontrolu zvuku mezi dokovacími stanicemi, nainstalovali kryt okna určený pro dlouhodobé mise a provedli suchou zkoušku zapnutí odpojovacího vozidla a kontrolní postupy pohonného systému. Proběhla také kontrola baterií servisního modulu Starlineru, které jsou plně nabité pro další etapu testovacího letu posádky – návrat na Zemi na jihozápadě Spojených států.
CAPCOM Neal Nagata informoval posádku, že manažeři mise nyní plánují přistání Starlineru nejdříve na 18. června. To posádce otevírá cestu k podpoře dalších aktivit na stanici, jako je například nadcházející výstup do volného prostoru 13. června, zatímco inženýři dokončí kontrolu systémů Starlineru.
DEN 5
Starliner v klidovém stavu, posádka provádí práci na stanici a sdílí svou cestu s veřejností.
Starliner přešel do klidového stavu a zůstane v režimu minimálního výkonu, dokud nenastane čas k plnému obnovení napájení a odpojení od Mezinárodní vesmírné stanice, aby se astronauti NASA Butch Wilmore a Suni Williamsová vrátili domů. Týmy na zemi mezitím přezkoumávají výkonnost systémů vozidla, jakož i dosažené cíle letových zkoušek a kontroly provozních schopností.
Dne 10. června se posádka pustila do práce na podporu provozu vesmírné stanice. Po provedení každodenních cvičení a zdravotních kontrol pracoval Wilmore na počítači připojeném k mikrogravitačnímu vědeckému boxu a Williamsová instalovala hardware v komoře pro zážeh a zhášení pevného paliva na podporu vyšetřování vesmírného požáru.
DEN 6
Posádka Starlineru pokračuje v práci na stanici a v aktivitách pro veřejnost z vesmíru.
Velitel posádky Butch Wilmore a pilot Suni Williamsová pokračovali 11. června v podpoře aktivit Mezinárodní vesmírné stanice a splnili všechny cíle letových zkoušek Starlineru a prověrek provozních schopností s výjimkou těch, které souvisejí s další fází letu.
„Naši zkušení zkušební piloti hodnotili let na Starlineru veskrze pozitivně a my se nemůžeme dočkat, až se od nich a z letových dat dozvíme další informace, abychom mohli pokračovat ve zdokonalování tohoto dopravního prostředku,“ řekl Mark Nappi, viceprezident a programový manažer programu Commercial Crew společnosti Boeing.
Wilmore a Williamsová strávili úterý také prací na biomedicínských aktivitách a tréninku genových sekvencí. Wilmore provedl inventuru zařízení pro výzkum člověka a zkontroloval položky, jako jsou soupravy zkumavek na krev, balíčky se vzorky slin a rukavice. Williams studoval postupy pro odběr vzorků mikrobů, extrakci jejich DNA a sekvenování jejich genů, aby se naučil identifikovat bakterie a houby žijící ve vodních systémech stanice.
Mezitím integrovaný tým NASA-Boeing Starliner Mission Management Team (SMMT) sleduje celkový stav kosmické lodi a dodržování pravidel letu.
Wilmore a Williamsová se o své zkušenosti nadále dělili s veřejností, včetně Tennessee Tech University v Cookeville ve státě Tennessee.
Obrátili se také na kolegy, kteří podporují jejich zkušební let na Zemi ve společnostech Boeing, NASA a United Launch Alliance. „Bylo by skvělé vzít vás všechny s sebou,“ řekl Wilmore týmu. „Od startu až po první den to byla jedna precizní kosmická loď. Zadávali jste bod a ona tam doletěla a zůstala tam. Mnohem lépe než v simulátoru. Bylo to vzrušující!“
DEN 7
Astronauti NASA Butch Wilmore a Suni Williamsová, kteří letěli na Mezinárodní vesmírnou stanici v lodi Starliner společnosti Boeing, se 12. června věnovali údržbě laboratoře a výzkumu pokročilých biotechnologií.
Wilmore začal svůj den kontrolou nákladu uloženého v modulu Harmony a poté vyměnil součásti ve staniční koupelně, tzv. odpadním a hygienickém oddělení, které se nachází v modulu Tranquility.
Williamsová extrahovala DNA z mikrobů odebraných ze vzorků vody ze stanice a sekvenoval jejich geny pro identifikaci v rámci podpory technologické demonstrace Genes in Space Molecular Operations and Sequencing (GiSMOS), kterou společně vyvinuly společnosti Boeing a NASA. Výsledky mohou poskytnout informace o způsobech, jak udržet posádky zdravé a vesmírná stanoviště čistší, což je zásadní pro budoucí dlouhodobé a hluboké vesmírné cesty.
Přítomnost těchto dvou dalších členů posádky na palubě orbitální laboratoře se zkušenostmi s prací na stanici umožnila posádce Expedice 71 připravit se na výstup do kosmu, který se uskuteční 13. června a jehož cílem bude odstranit vadnou skříňku s elektronikou z komunikační antény a odebrat vzorky mikroorganismů na vnějších površích.
zdroj: Boeing














Komentáře jsou uzavřeny.