Další testy Starlineru
Pokračuje testování letounu Starliner ve vesmíru i na zemi, aby se podpořily budoucí dlouhodobé mise.

Posádka Starlineru vstoupila do čtvrtého týdne na oběžné dráze, zatímco se týmy připravují na pozemní testy.
Astronauti NASA Butch Wilmore a Suni Williamsová nastoupili do Starlineru na Mezinárodní vesmírné stanici a spolupracovali s letovými dispečery a inženýry společnosti Boeing v úterý 2. července při zapínání kosmické lodi.
Týmy na konzoli v řídicím středisku NASA v Houstonu a v řídicím středisku společnosti Boeing v Kennedyho vesmírném středisku společně s posádkou prověřily různé systémy kosmické lodi, včetně přetlakování rozdělovačů pohonných hmot. Prováděli také načítání údajů o misi neboli MDL, což jsou soubory pro počítač kosmické lodi, které umožňují pochopit aktuální stavy inerciální a relativní navigace, rotaci Země a tepelnou kondici trysek používaných během návratu Starlineru a další.
„Aktualizovali jsme některé produkty na palubě, abychom podpořili pokračující trvání doku v průběhu července a v období vyšších kladných beta hodnot, ke kterému se blížíme,“ uvedla Chloe Mehringová, letová ředitelka Starlineru, která koordinovala akce spojené se zapnutím napájení spolu s Wilmorem a Williamsovou. „Starliner je zdravý a proti kosmické lodi nebyly zapsány žádné anomálie.“
Další schopnosti operační kontroly neboli OCC, které byly přidány během úterního testování, zahrnovaly aktualizace tabletů a postupů. Baterie kamery a tabletu se také nabíjely, zatímco kosmická loď byla plně zapnutá.
Na konzoli pracoval s posádkou také astronaut Kanadské kosmické agentury Josh Kutryk, CAPCOM neboli komunikátor kapsle, který poletí na Starlineru-1 po CFT. Kutryk ke konci zapínání informoval posádku, že přenos MDL proběhl úspěšně a všechny aktualizace softwaru jsou v dobré konfiguraci.
„Dobré zprávy. Skvělá práce. Rozumím,“ odpověděl Wilmore přes smyčku ISS Space-to-Ground.
Tato práce probíhala v době, kdy se týmy v testovacím středisku NASA ve White Sands v Novém Mexiku připravovaly na testování trysek systému řízení reakce Starlineru neboli RCS. Přejímací test, který je standardní pro všechny nové trysky jako kontrola kvality a sběr základních údajů o výkonu, začíná dnes, 3. července. Tato tryska byla plánována pro budoucí misi Starlineru.
Od příštího týdne budou týmy prověřovat trysku v podobných podmínkách, jaké zažil Starliner po startu na cestě k vesmírné stanici. Testy budou zahrnovat replikaci fáze letového testu posádky od startu až po dokování. Poté budou provedeny testy, které budou replikovat, co budou trysky zažívat od odpojení od stanice až po přistání.
„Chceme skutečně porozumět tryskám a jejich použití za letu,“ řekl Dan Niedermaier, vedoucí inženýr společnosti Boeing pro testování trysek. „Z těchto zážehů trysek se dozvíme mnoho poznatků, které budou cenné pro zbývající část letových zkoušek posádky a budoucí mise.“
Wilmore a Williamsová zůstali zaneprázdněni asistencí posádce vesmírné stanice při organizaci ukládání věcí na orbitální laboratoři. Začátkem tohoto týdne Wilmore demontoval prázdný modul NanoRacks CubeSat Deployer v japonském experimentálním modulu v rámci přípravy nadcházejících misí NanoRacks. Rovněž připravil a prohlédl vzorky pro demonstraci Moon Microscope, která umožňuje letovým chirurgům na Zemi diagnostikovat nemoci a mohla by poskytnout diagnostické možnosti posádkám na budoucích misích na Měsíc a Mars. Williams provedl několik rutinních orbitálních instalatérských prací a poté zkontroloval americké úložné předměty umístěné uvnitř modulu Zarja.
Zdroj: Boeing














Komentáře jsou uzavřeny.