Airbus posílá na mys Canaveral jménem ESA třetí evropský servisní modul
Čeká nás mise na Měsíc - ESM-3 je nezbytnou podporou pro astronauty a zásadním příspěvkem k programu NASA na průzkum Měsíce
Třetí evropský servisní modul Orionu (ESM-3) opouští zařízení společnosti Airbus v německých Brémách a míří do Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě, kde bude sestaven a testován společně s posádkovým modulem. Tato třetí mise programu NASA Artemis bude znamenat první návrat člověka na povrch Měsíce od mise Apollo 17 v roce 1972.
ESM-3, který vyrobila společnost Airbus na základě smlouvy s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), bude hrát klíčovou roli při podpoře čtyř astronautů během jejich třítýdenní mise na palubě kosmické lodi Orion: od okamžiku opuštění Země, přes cestu na oběžnou dráhu Měsíce, připojení k lunárnímu přistávacímu systému Starship HLS až po bezpečný návrat na Zemi.
Ralf Zimmermann, vedoucí oddělení vesmírného výzkumu společnosti Airbus, řekl: „Lunární sonda se dostane na oběžnou dráhu: „Dnešní dodávka třetího ESM znamená začátek každoročních dodávek ESM, což podtrhuje význam a spolehlivost Evropy v tomto transatlantickém partnerství.“ Společnost Airbus Defence and Space má uzavřenou smlouvu až do ESM-6 a smlouvu na nákup dlouhých položek až do ESM-9.
Vesmír je neuvěřitelně drsné prostředí s teplotami klesajícími až k -200 °C. Aby se astronauti cítili bezpečně a pohodlně, vyvinul Airbus komplexní systémy řízení tepelné energie, které udržují teplotu v modulu posádky mezi 18 a 24 °C tím, že vyzařují přebytečné teplo ven z lodi, ale zároveň udržují chlad na uzdě.
Kromě toho ESM poskytuje astronautům nezbytné prvky během jejich cesty na Měsíc a zpět: „NASA nás požádala, abychom vytvořili standardní atmosféru podobnou té pozemské, což znamená, že musíme do kabiny přidávat dusík. ESM nese 90 kilogramů kyslíku a 30 kilogramů dusíku. Dusík používáme také k čerpání pitné vody z 240litrové nádrže pro astronauty,“ řekl Zimmermann.

Na rozdíl od misí Apollo, které k výrobě elektřiny používaly palivové články, Orion využívá pouze solární panely. Čtyři křídla generují 11,2 kW energie za hodinu, což by stačilo na napájení dvou čtyřčlenných domácností na Zemi. Pouze asi 10 % energie je potřeba pro ESM, zbývajících 90 % jde do baterií a zařízení v modulu posádky. Mise Artemis I ukázala, že solární panely dokázaly vyrobit o něco více energie, než se očekávalo, bude užitečné mít tuto dodatečnou energii k dispozici při vývoji programu Artemis.
Energie uložená v bateriích je klíčová, protože zajišťuje, že kosmická loď Orion bude mít energii i v době, kdy je Slunce zakryté. Baterie také zajišťují energii pro bezpečný návrat, až se na konci mise ESM oddělí od modulu posádky, kdy ztratí přístup ke slunečním panelům, které jsou jediným zdrojem energie.
Aby se astronauti mohli soustředit na nejdůležitější úkoly, poskytuje avionika na palubě ESM velmi vysokou úroveň autonomie, například regulaci teploty a otáčení křídel slunečních baterií pro sledování Slunce. V zásadě může celá kosmická loď letět zcela autonomně, ale ve srovnání s misí Artemis I bez posádky bude Artemis III vyžadovat, aby se astronauti ručně připojili k přistávacímu systému Starship.
Orion má na palubě ESM 33 motorů, které zajišťují tah a manévrovací schopnosti. Hlavní motor, repasovaný motor orbitálního manévrovacího systému raketoplánu (OMS-E), který poskytla NASA, generuje tah 26,5 kilonewtonů. Ten poskytuje dostatečnou sílu k opuštění gravitačního pole Země a provedení translunárního vstřikovacího zážehu, aby se dostala na oběžnou dráhu Měsíce. Osm pomocných trysek slouží jako záložní k OMS-E a pro korekce oběžné dráhy. K dispozici je také 24 menších motorů pro řízení polohy ve vesmíru, které umožňují otáčení kosmické lodi nebo změnu úhlu při dokovacích manévrech.

Zdroj: Airbus














Komentáře jsou uzavřeny.