Northrop Grumman snižuje náklady a harmonogram budoucích leteckých programů
Nedávná demonstrace zahrnuje digitální inženýrský ekosystém a pokročilou výrobu s cílem snížit počet technických úprav a urychlit vývoj letadel

PALMDALE, Kalifornie – 29. srpna 2024 – Společnost Northrop Grumman Corporation při nedávné demonstraci zapojila svůj digitální ekosystém a pokročilé výrobní schopnosti do výroby křídel pro technologický demonstrátor Model 437, který pilotovala dceřiná společnost Scaled Composites. Vývoj začal v plně propojeném digitálním ekosystému, v němž Northrop Grumman, zákazník a dodavatelští uživatelé spolupracovali na vývoji, analýze, výrobě a testování křídel před prvním letem Modelu 437, který se uskutečnil 29. srpna.
Projekt Digital Pathfinder ukázal, jak plně digitální inženýrský ekosystém společnosti snižuje počet konstrukčních úprav, urychluje časový harmonogram a snižuje náklady, což zákazníkům nabízí výhody v budoucích programech letadel. Využitím reálných zkušeností získaných na programech, včetně B-21 Raider, společnost pokračuje ve vývoji svého společného digitálního ekosystému, který propojuje společnost, zákazníky a partnery z řad dodavatelů ve fázích návrhu, vývoje a testování na různých současných i budoucích programech.
„Pokračujeme ve zdokonalování těchto digitálních nástrojů a schopností, abychom je neustále zlepšovali pro budoucí úsilí,“ řekl Colin Miller, viceprezident pro inženýrství společnosti Northrop Grumman Aeronautics Systems. „Tento projekt ukazuje, jak vysoce věrné modely v rámci našeho digitálního ekosystému slouží jako jediný zdroj pravdy pro zefektivnění testování a certifikace budoucích letounů, což výrazně šetří náklady a čas našich zákazníků.“
Digitální ekosystém snížil počet technických úprav a přepracování na méně než jedno procento ve srovnání s 15-20 % při použití tradičních metod. Při demonstraci byly také využity modely s vysokou věrností v kombinaci s přísnými a schválenými schématy validace modelů, které snížily požadavky na pozemní a letové zkoušky. Do budoucna tyto modely ukazují potenciál významně snížit pracovní zátěž potřebnou k určení letové způsobilosti, což nabízí další možnosti úspory nákladů a časového plánu.
Prostřednictvím Digital Pathfinder propojilo digitální vlákno společnosti Northrop Grumman s vysokou integritou inženýry, zákazníky a zúčastněné strany ve virtuálním prostředí, což jim umožnilo proaktivně předvídat a řešit typy problémů, které obvykle akviziční programy sužují, a to v předstihu a včas – což výrazně zlepšilo výkonnost programu.
Při demonstraci byly rovněž využity pokročilé výrobní techniky, včetně výroby titanového konstrukčního držáku s využitím vylučování energie z plazmového oblouku. Použití této inovativní aditivní výrobní techniky k vytvoření titanového dílu je považováno za první v obranném průmyslu. Projekt Digital Pathfinder zároveň použil pokročilé techniky ke snížení nároků na tvrdé nástroje a zároveň zlepšil kvalitu při prvním použití a snížil počet výrobních přepracování.
Zdroj: Northrop Grumman