Technologie vodíkových letadel během summitu Airbus 2025
Během summitu Airbus 2025 společnost Airbus poskytla aktuální informace o svém plánu, který má být průkopníkem budoucnosti komerční letecké dopravy v nadcházejících desetiletích, a nastínila plány na přípravu nové generace letadel, která by mohla být uvedena do provozu v druhé polovině roku 2030, a také revidovaný plán projektu ZEROe, jehož cílem je vyspět technologie spojené s letem na vodíkový pohon.

Společnost Airbus na summitu znovu potvrdila svůj závazek uvést na trh komerčně životaschopné vodíkové letadlo a představila některé klíčové technologické prvky, které umožní nástup plně elektrického komerčního letadla poháněného palivovými články, což je cesta, která se po letech výzkumu vodíkového letectví jeví jako nejslibnější.
Šéf budoucích programů společnosti Airbus Bruno Fichefeux říká: „Vodík je jádrem našeho závazku dekarbonizovat letectví. I když jsme upravili náš plán, naše odhodlání létat na vodíkový pohon je neochvějné. Stejně jako jsme to viděli v automobilovém sektoru, i plně elektrická letadla poháněná vodíkovými palivovými články mají potenciál v dlouhodobém horizontu způsobit revoluci v letecké dopravě k lepšímu a doplnit cestu udržitelného leteckého paliva.“
Tyto technologie byly předvedeny zejména jako součást nové koncepce vodíkového letadla poháněného čtyřmi elektrickými pohonnými motory o výkonu 2 megawatty, z nichž každý je poháněn palivovým článkem, který přeměňuje vodík a kyslík na elektrickou energii. Čtyři systémy palivových článků by byly napájeny ze dvou nádrží na kapalný vodík. Tato koncepce bude v následujících letech dále zdokonalována, protože další testy pomohou zdokonalit technologie spojené se skladováním a distribucí vodíku a také s pohonnými systémy.
Glenn Llewellyn, vedoucí projektu ZEROe společnosti Airbus, dodává: „Během posledních pěti let jsme zkoumali několik koncepcí vodíkového pohonu, než jsme se rozhodli pro tuto plně elektrickou koncepci. Jsme přesvědčeni, že by mohl poskytnout potřebnou hustotu výkonu pro komerční letadlo poháněné vodíkem a že by se mohl vyvíjet, jak budeme tuto technologii zdokonalovat. V nadcházejících letech se zaměříme na zdokonalování systémů skladování, distribuce a pohonu a zároveň se budeme zasazovat o regulační rámec potřebný k tomu, aby tato letadla mohla vzlétnout.“
V roce 2023 Airbus úspěšně předvedl 1,2MW vodíkový pohonný systém a v roce 2024 bylo dokončeno komplexní testování integrovaného palivového článku, elektromotorů, převodovek, měničů a výměníků tepla. Pro řešení problémů s manipulací a distribucí kapalného vodíku za letu vyvinul Airbus ve spolupráci s Air Liquide Advanced Technologies ve francouzském Grenoblu desku na kapalný vodík (LH2BB). Na rok 2027 je naplánováno integrované pozemní testování ve zkušebně systémů elektrických letadel v Mnichově, které spojí pohonnou lavici a systém distribuce vodíku pro komplexní ověření systému.
Kromě technologií pro letadla bude společnost Airbus i nadále podporovat vznik vodíkového leteckého hospodářství a souvisejícího regulačního rámce, které jsou rovněž rozhodujícími faktory pro nástup letů na vodíkový pohon ve velkém měřítku.
Zdroj: Airbus