Nová architektonická dominanta při příjezdu do Brna – vozovna ve Slatině
Začala výstavba nové vozovny autobusů a trolejbusů

Větší kapacita, modernější zázemí, udržitelnější a efektivnější provoz – to vše přinese modernizace slatinské vozovny autobusů a trolejbusů. Byl proveden slavnostní poklep základního kamene, naopak závěrečné stříhání pásky by mělo přijít v polovině roku 2028.
Slatina jako jedna ze vstupních bran do města získá nový významný architektonický prvek. Výrazná bude zejména fasáda vozovny inspirovaná Amerikou 50. let a neonovými pruhy, vracející se tak symbolicky k období víry v motorismus a technologie a jejich rozvoj. Za podobou vozovny stojí studio DKarchitekti.
V rámci modernizace vozovny vznikne nová vrátnice a výpravna řidičů, myčka i hala pro denní údržbu a ošetření vozů vybavená nejnovějšími technologiemi pro diagnostiku vozů, monitoring jejich technického stavu a rychlé zjišťování poruch. Dominantou celého areálu ale bude dvoupodlažní parkovací objekt. Díky tomu se zvýší počet trolejbusů, které ve Slatině zaparkují – ze současných 43 na 75. Počet odstavených autobusů zůstane na stejném čísle – tedy přibližně 100.
Všechny práce budou probíhat za plného provozu, tak aby cestující mohli dál plně využívat hromadnou dopravu.
Padesátiletou éru nynější vozovny Slatina uzavřou komentované prohlídky
Než začne demolice a výstavba nové haly, bude mít veřejnost poslední příležitost vidět vozovnu tak, jak ji známe dnes. Akce se koná v sobotu 28. března 2026 od 13 do 16 hodin. Do areálu se návštěvníci dostanou branou u kruhového objezdu Černovičky. Vstup je zdarma, není třeba se registrovat. A na co se návštěvníci mohou těšit? Každých 30 minut začne komentovaná prohlídka vozovny, na místě bude také výstava vozů.
Modernizace vozovny není v kontextu Brna neznámý pojem – před nedávnem se týkala Pisárek, kde vzniklo mimo jiné největší kolejové rozvětvení s automatickými výhybkami v České republice. Nepřehlédnutelná je nová hala s výraznou červeno-stříbrnou fasádou. Zásadní byla také dostavba nové smyčky, která výrazně zjednodušuje provoz tramvají. Řidiči a řidičky jedoucí do vozovny od Bystrce už se nemusejí jezdit otáčet až na Mendlovo náměstí, což každému z nich ušetří 12 minut.
Modernizaci obou vozoven pomohly pokrýt peníze z evropských fondů, a to díky nástroji ITI (Integrované územní investice), který slouží k financování tzv. integrovaných projektů přesahujících význam jedné obce a ovlivňujících širší území. Na úrovni Brněnské metropolitní oblasti tento nástroj spravuje právě město Brno. Jen do místní hromadné dopravy díky tomuto nástroji přiteklo v nynějším programovém období 2021–2027 zhruba 4,5 miliardy korun.
Zdroj: Tiskový servis Magistrátu města Brna














Komentáře jsou uzavřeny.